Úvodem
DPDT a 3PDT přepínače procházejí obdobím značné popularity. Nejsou ve zkutečnosti žádnou novinkou a v efektových pedálech se sporadicky používaly odedávna - Fuzz Face a Tonebendery je měly nainstalované již v 60tých letech. Současnou vlnu popularity jim však zajistil až Mike Fuller, který je pro potřeby true bypassu do svých pedálů nechal znovu vyrábět ve velkém. Ostatní firmy ho následovaly, a tak dnes můžeme tyto velké mechanické přepínače sehnat poměrně snadno.
Co znamenají ta jejich označení?
DPDT je zkratka pro "Double Pole - Double Throw", což nám říká, že z každého ze
dvou nezávislých vstupních pólů půjde signál přepínat do dvou různých směrů.
3PDT je zkratka pro "Triple Pole - Double Throw" a říká nám to, že z každého ze
třech nezávislých vstupních pólů půjde signál přepínat do dvou různých směrů.
Na trhu se objevují i přepínače 4PDT, 5PDT atd., jejichž funkci si jistě odvodíte sami. Jak vidno, DPDT by se měl spíše označovat 2PDT, ale budiž, tradice je tradice.
K čemu je to všechno dobré?
Je to dobré k tomu, že můžeme
najednou přepínat několik signálových/vodivých cest. V případě DPDT jsou to až dvě cesty (a to stačí na true bypass - přepínáme v jeden okamžik vstup a výstup) a v případě 3PDT můžeme přepínat až tři cesty (t.j. např. vstup, výstup a LEDku = true bypass s LEDkou). A to všechno pomocí primitivního mechanického přepínače, který ke své funkcí nepotřebuje žádné další pomocné součástky.
Má to nějaké nevýhody?
Jistě, jako všechno. Jako každá mechanická součástka, i tyto přepínače se časem mechanicky opotřebují. Také mohou způsobovat tiché lupance - pozor, neplést s hlasitými lupanci způsobenými špatnou instalací true bypassu nebo LEDkou. Přechodová odpory mezi packami jsou v řádu
miliohmů a tudíž nehrají roli.
Jak nožní přepínače fungují?
Nyní se podíváme jak takový přepínač vlastně přepíná. Nohou šlapeme na kovové tlačítko s pružinkou(1). Toto tlačítko je duté a má uvnitř trn(2), který střídavě tlačí na levou a pravou stranu umělohmotné kolébky(3) pod ním. Kolébka má na spodku výčnělky na pružinkách(4). Tyto výčnělky pak tlakem překlápějí plíšky(5) na úplném dně těla přepínače a střídavě připojují levý a pravý kontakt(6) ke kontaktu prostřednímu(7). Plíšky sedí na vyvýšeném prostředním kontaktu a jsou s ním tak spojeny permanentně. Kontakty jsou do těla přepínače často vlepené epoxidem. Cesta signálu je na obrázku zeleně. Při dalším sešlápnutí trn překlopí kolébku na druhou stranu a ke střednímu kontaktu se připne kontakt pravý (levý se odpojí).
Trn, plíšky a kontakty jsou části nejnáchylnější k poruchám. Některé firmy vyrábí přepínače s kovovým trnem, což je žádoucí, protože umělohmotný trn jistě podlehne námaze dříve. Kontakty se mohou vykvedlat - často díky přehřátí při pájení a plíšky se mohou nalomit, či prasknout úplně. Přepínač pak často trvale spojuje dva póly.
Dříve bylo možno zainvestovat do přepínačů dělaných mimo Čínu, jako třeba Carling, nicméně i Carling se již přesunul do Asie a postupně jeho reputace klesla na úroveň "další firmy co dělá v Číně" (ceny má stále vysoké). Jednou z firem, která dělá 3PDT přepínače s kovovým trnem je třeba Cliff.
Podobné články:
True Bypass a další přepínací systémy III (DPDT neboli True Bypass)