Electronic Orange - ručně dělané analogové kytarové efekty, opravy, modifikace a servis
  en facebook instagram
\nn
2022

12.12. Konečně je k objednání upravená verze Fuzz Face, nazvaná Diamond.

Jsme na Instagramu a Facebooku.

Al Anderson z The Wailers (Bob Marley) zaslechl Bananaboost kdesi v L.A. a hned si jeden objednal :)

2018

23.4. Máme 4 efekty v nové skupině Nicka Masona "Saucerful of Secrets". Lee Harris používá Pig Hoofy a Bananaboost a Gary Kemp používá náš Moon Vibe MkII.

2017

8.3. Už nebudeme opravovat efekty vyrobené po roce 2000.

2016

20.1. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Bananaboostu.

2015

5.8. Andrzej Kwiatkowski poslal video, kde předvádí jak skvěle zní Pig Hoof MkII s BK Butler Tube driverem.

2.7. Do naší nabídky byla přidána nová verze našeho boosteru/fuzzu/equalizéru Bananaboost. Ten je založen na 18V Power Boostu, který používal například David Gilmour. Náš pedál je ovšem napájen pohodlnými 9V a napětí se zdvojuje teprve uvnitř.

1.1. Matt Sorum z Guns N'Roses vlastní dva naše pedály - Pig Hoof a Moon Vibe MkII.

2013

20.8. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Moon Vibe MkII.

2.5. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Pig Hoof MkII.

19.2. Jamstage.cz zveřejnili profi video našeho thereminu.

2012

03.11. Firma Widara uvedla na trh námi navržený model thereminu pod názvem Distant Voices.
Více v našem blogu.

DPDT a 3PDT přepínače pod lupou


Úvodem

DPDT a 3PDT přepínače procházejí obdobím značné popularity. Nejsou ve zkutečnosti žádnou novinkou a v efektových pedálech se sporadicky používaly odedávna - Fuzz Face a Tonebendery je měly nainstalované již v 60tých letech. Současnou vlnu popularity jim však zajistil až Mike Fuller, který je pro potřeby true bypassu do svých pedálů nechal znovu vyrábět ve velkém. Ostatní firmy ho následovaly, a tak dnes můžeme tyto velké mechanické přepínače sehnat poměrně snadno.

Co znamenají ta jejich označení?

DPDT je zkratka pro "Double Pole - Double Throw", což nám říká, že z každého ze dvou nezávislých vstupních pólů půjde signál přepínat do dvou různých směrů.
3PDT je zkratka pro "Triple Pole - Double Throw" a říká nám to, že z každého ze třech nezávislých vstupních pólů půjde signál přepínat do dvou různých směrů.

Na trhu se objevují i přepínače 4PDT, 5PDT atd., jejichž funkci si jistě odvodíte sami. Jak vidno, DPDT by se měl spíše označovat 2PDT, ale budiž, tradice je tradice.

K čemu je to všechno dobré?

Je to dobré k tomu, že můžeme najednou přepínat několik signálových/vodivých cest. V případě DPDT jsou to až dvě cesty (a to stačí na true bypass - přepínáme v jeden okamžik vstup a výstup) a v případě 3PDT můžeme přepínat až tři cesty (t.j. např. vstup, výstup a LEDku = true bypass s LEDkou). A to všechno pomocí primitivního mechanického přepínače, který ke své funkcí nepotřebuje žádné další pomocné součástky.

Má to nějaké nevýhody?

Jistě, jako všechno. Jako každá mechanická součástka, i tyto přepínače se časem mechanicky opotřebují. Také mohou způsobovat tiché lupance - pozor, neplést s hlasitými lupanci způsobenými špatnou instalací true bypassu nebo LEDkou. Přechodová odpory mezi packami jsou v řádu miliohmů a tudíž nehrají roli.

Jak nožní přepínače fungují?

Nyní se podíváme jak takový přepínač vlastně přepíná. Nohou šlapeme na kovové tlačítko s pružinkou(1). Toto tlačítko je duté a má uvnitř trn(2), který střídavě tlačí na levou a pravou stranu umělohmotné kolébky(3) pod ním. Kolébka má na spodku výčnělky na pružinkách(4). Tyto výčnělky pak tlakem překlápějí plíšky(5) na úplném dně těla přepínače a střídavě připojují levý a pravý kontakt(6) ke kontaktu prostřednímu(7). Plíšky sedí na vyvýšeném prostředním kontaktu a jsou s ním tak spojeny permanentně. Kontakty jsou do těla přepínače často vlepené epoxidem. Cesta signálu je na obrázku zeleně. Při dalším sešlápnutí trn překlopí kolébku na druhou stranu a ke střednímu kontaktu se připne kontakt pravý (levý se odpojí).

funkce přepínače DPDT/3PDT

Trn, plíšky a kontakty jsou části nejnáchylnější k poruchám. Některé firmy vyrábí přepínače s kovovým trnem, což je žádoucí, protože umělohmotný trn jistě podlehne námaze dříve. Kontakty se mohou vykvedlat - často díky přehřátí při pájení a plíšky se mohou nalomit, či prasknout úplně. Přepínač pak často trvale spojuje dva póly.

Dříve bylo možno zainvestovat do přepínačů dělaných mimo Čínu, jako třeba Carling, nicméně i Carling se již přesunul do Asie a postupně jeho reputace klesla na úroveň "další firmy co dělá v Číně" (ceny má stále vysoké). Jednou z firem, která dělá 3PDT přepínače s kovovým trnem je třeba Cliff.

Podobné články:


True Bypass a další přepínací systémy III (DPDT neboli True Bypass)
Electronic Orange: DPDT a 3PDT přepínače pod lupouElectronic Orange: DPDT a 3PDT přepínače pod lupouElectronic Orange: DPDT a 3PDT přepínače pod lupou
web-design: Electronic Orange, 2008-2023