Electronic Orange - ručně dělané analogové kytarové efekty, opravy, modifikace a servis
Electronic Orange - ručně dělané analogové kytarové efekty, opravy, modifikace a servis
RYCHLÝ KONTAKT
telefon: +420 723481266
info@electronicorange.cz
NOVINKY
-------------- 2022 --------------
12.12. Konečně je k objednání upravená verze Fuzz Face, nazvaná Diamond.
----------------------------------
Jsem na Instagramu a Facebooku.

instagram

facebook

----------------------------------
Al Anderson z The Wailers (Bob Marley) zaslechl Bananaboost kdesi v L.A. a hned si jeden objednal :)

-------------- 2018 --------------

23.4. Máme 4 efekty v nové skupině Nicka Masona "Saucerful of Secrets". Lee Harris používá Pig Hoofy a Bananaboost a Gary Kemp používá náš Moon Vibe MkII.

-------------- 2017 --------------

8.3. Už nebudeme opravovat efekty vyrobené po roce 2000.

-------------- 2016 --------------

20.1. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Bananaboostu.

-------------- 2015 --------------

5.8. Andrzej Kwiatkowski poslal video, kde předvádí jak skvěle zní Pig Hoof MkII s BK Butler Tube driverem.

2.7. Do naší nabídky byla přidána nová verze našeho boosteru/fuzzu/equalizéru Bananaboost. Ten je založen na 18V Power Boostu, který používal například David Gilmour. Náš pedál je ovšem napájen pohodlnými 9V a napětí se zdvojuje teprve uvnitř.

1.1. Matt Sorum z Guns N'Roses vlastní dva naše pedály - Pig Hoof a Moon Vibe MkII.

-------------- 2013 --------------

20.8. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Moon Vibe MkII.

2.5. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Pig Hoof MkII.

19.2. Jamstage.cz zveřejnili profi video našeho thereminu.

-------------- 2012 --------------

03.11. Firma Widara uvedla na trh námi navržený model thereminu pod názvem Distant Voices.
Více v našem blogu.
Nacházíte se na: Electronic Orange > Blog > DPDT a 3PDT přepínače pod lupou

DPDT a 3PDT přepínače pod lupou

Electronic Orange: DPDT a 3PDT přepínače pod lupou
Úvodem

DPDT a 3PDT přepínače procházejí obdobím značné popularity. Nejsou ve zkutečnosti žádnou novinkou a v efektových pedálech se sporadicky používaly odedávna - Fuzz Face a Tonebendery je měly nainstalované již v 60tých letech. Současnou vlnu popularity jim však zajistil až Mike Fuller, který je pro potřeby true bypassu do svých pedálů nechal znovu vyrábět ve velkém. Ostatní firmy ho následovaly, a tak dnes můžeme tyto velké mechanické přepínače sehnat poměrně snadno.

Co znamenají ta jejich označení?

DPDT je zkratka pro "Double Pole - Double Throw", což nám říká, že z každého ze dvou nezávislých vstupních pólů půjde signál přepínat do dvou různých směrů.
3PDT je zkratka pro "Triple Pole - Double Throw" a říká nám to, že z každého ze třech nezávislých vstupních pólů půjde signál přepínat do dvou různých směrů.

Na trhu se objevují i přepínače 4PDT, 5PDT atd., jejichž funkci si jistě odvodíte sami. Jak vidno, DPDT by se měl spíše označovat 2PDT, ale budiž, tradice je tradice.

K čemu je to všechno dobré?

Je to dobré k tomu, že můžeme najednou přepínat několik signálových/vodivých cest. V případě DPDT jsou to až dvě cesty (a to stačí na true bypass - přepínáme v jeden okamžik vstup a výstup) a v případě 3PDT můžeme přepínat až tři cesty (t.j. např. vstup, výstup a LEDku = true bypass s LEDkou). A to všechno pomocí primitivního mechanického přepínače, který ke své funkcí nepotřebuje žádné další pomocné součástky.

Má to nějaké nevýhody?

Jistě, jako všechno. Jako každá mechanická součástka, i tyto přepínače se časem mechanicky opotřebují. Také mohou způsobovat tiché lupance - pozor, neplést s hlasitými lupanci způsobenými špatnou instalací true bypassu nebo LEDkou. Přechodová odpory mezi packami jsou v řádu miliohmů a tudíž nehrají roli.

Jak nožní přepínače fungují?

Nyní se podíváme jak takový přepínač vlastně přepíná. Nohou šlapeme na kovové tlačítko s pružinkou(1). Toto tlačítko je duté a má uvnitř trn(2), který střídavě tlačí na levou a pravou stranu umělohmotné kolébky(3) pod ním. Kolébka má na spodku výčnělky na pružinkách(4). Tyto výčnělky pak tlakem překlápějí plíšky(5) na úplném dně těla přepínače a střídavě připojují levý a pravý kontakt(6) ke kontaktu prostřednímu(7). Plíšky sedí na vyvýšeném prostředním kontaktu a jsou s ním tak spojeny permanentně. Kontakty jsou do těla přepínače často vlepené epoxidem. Cesta signálu je na obrázku zeleně. Při dalším sešlápnutí trn překlopí kolébku na druhou stranu a ke střednímu kontaktu se připne kontakt pravý (levý se odpojí).

funkce přepínače DPDT/3PDT

Trn, plíšky a kontakty jsou části nejnáchylnější k poruchám. Některé firmy vyrábí přepínače s kovovým trnem, což je žádoucí, protože umělohmotný trn jistě podlehne námaze dříve. Kontakty se mohou vykvedlat - často díky přehřátí při pájení a plíšky se mohou nalomit, či prasknout úplně. Přepínač pak často trvale spojuje dva póly.

Dříve bylo možno zainvestovat do přepínačů dělaných mimo Čínu, jako třeba Carling, nicméně i Carling se již přesunul do Asie a postupně jeho reputace klesla na úroveň "další firmy co dělá v Číně" (ceny má stále vysoké). Jednou z firem, která dělá 3PDT přepínače s kovovým trnem je třeba Cliff.

::::: V Čechách si můžete přepínače Cliff pořídit za velmi solidní ceny např. na cliff-komponenty.cz :::::
V Čechách si můžete přepínače Cliff pořídit za velmi solidní ceny např. na cliff-komponenty.cz


Podobné články:


True Bypass a další přepínací systémy III (DPDT neboli True Bypass)
Electronic Orange: DPDT a 3PDT přepínače pod lupou Electronic Orange: DPDT a 3PDT přepínače pod lupou Electronic Orange: DPDT a 3PDT přepínače pod lupou 

csen

NÁHODNÉ VIDEO
DOPORUČUJEME
https://www.theremin-widara.com/category/distant-voices-theremin-by-widara/
http://www.gilmourish.com/
http://www.kitrae.net/music/big_muff_history.html
http://www.theremin.us/
http://www.audiokonektory.cz/
  web-design: Electronic Orange, 2010