Electronic Orange - ručně dělané analogové kytarové efekty, opravy, modifikace a servis
  en facebook instagram
\nn
2022

12.12. Konečně je k objednání upravená verze Fuzz Face, nazvaná Diamond.

Jsme na Instagramu a Facebooku.

Al Anderson z The Wailers (Bob Marley) zaslechl Bananaboost kdesi v L.A. a hned si jeden objednal :)

2018

23.4. Máme 4 efekty v nové skupině Nicka Masona "Saucerful of Secrets". Lee Harris používá Pig Hoofy a Bananaboost a Gary Kemp používá náš Moon Vibe MkII.

2017

8.3. Už nebudeme opravovat efekty vyrobené po roce 2000.

2016

20.1. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Bananaboostu.

2015

5.8. Andrzej Kwiatkowski poslal video, kde předvádí jak skvěle zní Pig Hoof MkII s BK Butler Tube driverem.

2.7. Do naší nabídky byla přidána nová verze našeho boosteru/fuzzu/equalizéru Bananaboost. Ten je založen na 18V Power Boostu, který používal například David Gilmour. Náš pedál je ovšem napájen pohodlnými 9V a napětí se zdvojuje teprve uvnitř.

1.1. Matt Sorum z Guns N'Roses vlastní dva naše pedály - Pig Hoof a Moon Vibe MkII.

2013

20.8. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Moon Vibe MkII.

2.5. Gilmourish.com zveřejnili review našeho pedálu Pig Hoof MkII.

19.2. Jamstage.cz zveřejnili profi video našeho thereminu.

2012

03.11. Firma Widara uvedla na trh námi navržený model thereminu pod názvem Distant Voices.
Více v našem blogu.

Ladění Distant Voices thereminu


Před každým vystoupením je třeba váš theremin naladit.

1. Ujistěte se, že je v thereminu 9V baterie nebo že je napájen 9V adaptérem odpovídající polarity.

2. Postavte theremin tak, aby nestál přímo na zemi a zároveň se přesvěčte, že v okruhu přibližně jednoho metru okolo antény nestojí žádné osoby, či vyšší předměty – ty potom mohou negativně ovlivňovat proces ladění a hry samotné, protože na ně theremin reaguje. My potřebujeme, aby theremin reagoval pouze na naši ruku.

3. Připojte theremin k aparátu a vysuňte naplno anténu. Ujistěte se, že je theremin vypnutý.

4. Zapněte aparát, kam je theremin připojen. Na zesilovači stáhněte hlasitost, protože signal z thereminu je velmi hlasitý a může tedy hrozit poškození sluchu. Na thereminu samotném není zabudováno ovládání hlasitosti, proto prosíme abyste tento bod nepodceňovali. Později si můžete nastavit hlasitost dle libosti.

5. Zapněte theremin hlavním vypínačem po straně. Theremin pravděpodobně začne okamžitě vydávat tón. Neslyšíte-li tón, zatočte ladícím knoflíkem “Adjust”. Není-li možné získat tón ani knoflíkem “Adjust”, nastavte tento na střední polohu a pomocí malého šroubováčku zatočte opatrně ladícím trimrem umístěným napravo od ladícího knoflíku. Jakmile se začne ozývat tón, dotočte trimr opatrně tak, aby tón klesl do hloubek.

6. Nyní nastavíme takzvanou aktivní zónu antény, neboli zónu okolo antény, kde theremin reaguje na pohyb vaší ruky. Tato zóna nesmí být příliš úzká, abyste měli dostatek prostoru ke hře samotné a nemuseli pohybovat rukou jen v naprosté blízkosti antény. Zóna nesmí být ani příliš široká aby theremin nevydával tón i po značném oddálení ruky, či poodstoupení hráče. Ideální šířka aktivní zóny je něco mezi 40-60 cm. Po oddálení ruky mimo aktivní zónu musí theremin zcela utichnout.
Poodstoupíme od thereminu a jednou rukou stáhneme pomocí ladícího knoflíku “Adjust” tón do hloubek. Poté ruku oddálíme až theremin utichne. Pohybem ruky vyzkoušíme šířku aktivní zóny. Ladící knoflík je v této fázi velmi citlivý a jeho pootočení byť o pouhý milimetr může rozšířit, či zúžit aktivní zónu o desítky centimetrů. Opakovaně tedy provádíme následující dva kroky, dokud není zóna nastavena na vyhovující velikost (stojíme přitom na délku paže od antény):
- jednu ruku přibližujeme k anténě až theremin vydá tón – tato vzdálenost ruky od antény je aktuální šířkou aktivní zóny
- není-li šířka aktivní zóny vyhovující pohneme malinko knoflíkem “Adjust” (stačí jen do něj ťuknout prstem) a opakujeme předchozí bod.

7. Na aparátu nastavíme potřebnou hlasitost.Poznámky:

A. Při přibližování ruky k anténě musí výška tónu stoupat. V případě, že je tomu naopak, musíme theremin přeladit ladícím trimrem, umístěným napravo od knoflíku “Adjust” (viz. bod 5)

B. Pro maximálně psychedelický efekt vřele doporučujeme zapojit mezi theremin a aparát delay – tak jak to můžete vidět na našem videu. Delay nám umožňuje dostat z thereminu obrovské množství zajímavých zvuků, které se samotným thereminem nezískáme. Vhodný je jakýkoliv digitální, či páskový delay, protože tyto mají dlouhé časy odezvy a to přesně potřebujeme. Na značce a ceně delaye naprosto nezáleží. Mezi theremin a aparát je možné zapojit i další efekty a získat tak další barvy zvuku.

C. Rada pro kytaristy - theremin nevyžaduje zvláštní aparát. Prostě jen během vystoupení vysuňte kabel z kytary a zapojte ho do thereminu.

D. Nevysunete-li anténu naplno, může se stát, že theremin nepůjde naladit ani pomocí ladícího trimru. Zasunujete-li anténu, čiňte tak opatrně, oběma rukama, aby nedošlo k jejímu poškození.


Podobné články:


Widara vyrábí náš theremin pod názvem Distant Voices.
Theremin, prototyp zapojení alá Jimmy Page (video).
web-design: Electronic Orange, 2008-2023